Zpět na úvod

Ariel 007

cernoska
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Proč vadí černá mořská panna a agentka 007?

„Proč má být Ariel černá? Nejsem rasista, ale proč by sakra měla být černá, když v původním filmu je bílá? Představte si černou Sněhurku nebo bílou Tianu, lmao. #notmyariel“

Toto je jeden z mnoha komentářů, které se objevily na síti poté, co bylo oznámeno, že v nové verzi pohádky o malé mořské víle Ariel bude hrát hlavní postavu černá zpěvačka Halle Bailey. Absurdní je už to, že očekáváme určitou barvu pleti od pohádkové postavy. Když ale i tuto do očí bijící absurditu necháme stranou, zůstane nám smutná a poněkud rozpačitá ukázka stavu naší společnosti, která stále ještě nedokáže přijmout nebílé lidi v rolích, které stereotypně byly obsazovány bílými.

Ariel prý nemůže být černá proto, protože Hans Christian Andersen byl Dán. Spousta Dánů na Twitteru tváří v tvář tomuto pseudoargumentu poskytla veřejně informaci, že nejenže v Dánsku žijí osoby jiné než bílé pleti, ale dokonce že Dánové nemají ploutve a nežijí pod vodou.

Podobné pobouření zažila i Noma Dumezweni, která hrála dospělou Hermione Granger ve hře Harry Potter and the Cursed Child. V knihách o Harrym Potterovi není Hermionina rasa nijak zmíněna, ve filmu je obsazena bílou herečkou. Bílé privilegium tedy hned vystrčilo své růžky a lidé začali bránit svou představu bílé Hermiony. Autorka J. K. Rowling k tomu na svém Twitteru podotkla následující: „V knize: hnědé oči, kudrnaté vlasy a velmi chytrá. Barva pleti nikdy nebyla uvedena. Rowlingová miluje černou Hermionu.“  I přesto mělo hodně lidí s černou herečkou problém, jen kvůli barvě její pleti.

Když byla v roli Doktora (mimozemšťana se schopností regenerovat, což v tomto kontextu znamená naprosto změnit vzezření i povahu, díky čemuž tento seriál běží už od roku 1963) v Britském kultovním sci-fi seriálu poprvé v historii obsazena žena, Jodie Whittaker, spousta skalních fanoušků se okamžitě vyjádřila v tom smyslu, že pro ně seriál ztrácí význam, že už to nebude nikdy jako předtím, a že tímto pro ně všechno skončilo. Síla ženy?

A nesmíme zapomenout na velké červencové odhalení, kdy se fanoušci filmů o Jamesi Bondovi dozvěděli, že zatímco Daniel Craig (muž! A bílý!) bude i v dalším filmu hrát Jamese Bonda, britská herečka Lashana Lynch byla obsazena jako agentka 007.  Větší hrůzu si zjevně někteří fanoušci těchto příběhů ani nemohli představit.

Čtyři příběhy za všechny, protože všechny mají společní jedno: hněv společnosti nad obsazováním žen, často jiné než bílé barvy pleti, do role postavy, kterou si oni představovali jinak. České internetové diskuze na tom s komentáři nebyly vůbec o nic lépe než ty zahraniční. Už první komentáře pod článkem o Lashaně Lynch jako nové agentce 007 byly naprosto za hranicemi nejen vkusu či slušného chování, ale hlavně výrazně a nestydatě rasistické.

 

ANKETA:

  1. Jsou takovéto reakce na (černé) ženy obsazené do hlavních rolí odrazem společenského klimatu?
  2. Myslíte si, že takovéto chování má kořeny v rasismu a sexismu?

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...