Zpět na úvod

Alternativa 50+ zahajuje kampaň. Projevy chudoby ve svém okolí často nevidíme

chudoba
Autor: Redakce
Štítky:

Věděli jste, že 9 z 10 chudých seniorů jsou ženy? Nebo že jen čtvrtina lidí, kteří začnou pečovat o své nemohoucí blízké, si udrží plný úvazek?  Kampaň na sociálních sítích, kterou dnes spouští Alternativa 50+, má upozornit na ohrožení chudobou tam, kde zůstává často skrytá.

„Když se řekne chudoba, často si představujeme jen vyloučené lokality, a máme pocit, že to je něco, co se nás netýká. Míra chudoby v ČR vypadá ve statistikách v porovnání s ostatními státy EU více než pozitivně. V České republice ale přetrvávají různé formy chudoby, které se týkají významných skupin společnosti, zejména žen. Například chudí senioři a seniorky, samoživitelky nebo lidé pečující o své blízké jsou všude kolem nás, jen jejich situaci často nevidíme,“ vysvětluje socioložka Kateřina Kňapová, proč se Alternativa 50+ rozhodla tématizovat právě tento problém.

„Vycházíme ze zkušeností naší poradny. Často k nám přicházejí lidé po padesátce, kteří třeba pět let pečovali o svou maminku nebo tatínka, opustili zaměstnání a teď zůstávají dlouhodobě bez práce,“ říká koordinátorka poradny Světlana Sokačová a dodává: „Péče je v české společnosti často chápána jako něco samozřejmého. Faktem však zůstává, že má celoživotní dopad na příjmy i životní úroveň zejména žen. Tyto dopady a jejich vyrovnávání nejsou ale v České republice zatím dostatečně řešeny.“

Kampaň v pěti vizuálech, které bude Alternativa 50+ postupně sdílet na svých facebookových stránkách, upozorňuje na ohrožení i reálnou chudobu některých skupin obyvatel. Zároveň však přináší návrhy možných opatření, jež by mohly pomoci tuto situaci zlepšit. Seniorky, senioři, samoživitelky i samoživitelé, lidé, kteří pečují o své blízké, pociťují často znevýhodnění v osobním životě i v práci, mají nízké platy nebo penze. Nedostává se jim financí na důstojné bydlení, na léky, kvalitní potraviny nebo kroužky pro děti. Ke zlepšení jejich situace přitom může přispět i to, že budou tyto problémy více zviditelněny.

Kontakt:

Kateřina Kňapová, 776 046 060, katerina.knapova@alternativaplus.cz

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

 

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...