Zpět na úvod

5 praktických rad pro efektivní sladění pracovního a soukromého života

5 důvodů WLB
Autor: Mirka Dobešová
Štítky:

Dnešní doba žádá – a to nejen v případě, že se snažíte tvrdě dřít na své kariéře – plné pracovní nasazení. A to bohužel bez ohledu na to, zda doma máte rodinu, nebo nikoliv. Jak se tedy vyhnout situaci, abyste pracovali do vypětí sil na úkor vašich nejbližších, nebo byli kvůli nim naopak nuceni odsunout práci na druhou kolej? Klíčovým je bez diskuse právě ono magické „sladění“ obojího…

  1. Přehodnoťte priority

Každý máme samozřejmě nějaký vlastní žebříček hodnot. A nemálo z nás na přední příčky umisťuje peníze, resp. výdělek. Ten samozřejmě úzce souvisí s množstvím a kvalitou odvedené práce. Pokud jsou však peníze jediným důvodem vašeho pracovního vypětí, je to špatně – a pokud je špatný důvod, špatný bude i výsledek, ať už v podobě různých chyb nebo rovnou pracovního vyhoření. Zamyslete se proto i nad tím, jestli kvůli množství práce máte vůbec čas si vydělané peníze užít…

  1. Naučte se mít svůj „volný čas“

Chytré telefony, tablety, wifi, to vše způsobuje, že jsme na příjmu v podstatě 24/7. Stejně tak, jako vy sami respektujete volno vašich spolupracovníků či klientů, respektujte i ten vlastní. Když ve svém volnu nebudete neustále přemítat nad prezentací na konferenci nebo o novém projektu, ale věnujete pozornost lidem okolo sebe, budete potom v práci mnohem produktivnější a hlavně odpočatější.

  1. Říkejte ne

Pokud jste vašemu šéfovi stále k dispozici, v podstatě mu tak dáváte příležitost neustále vás zásobovat novými úkoly, což v důsledku vede k tomu, že jste zasypaní prací, kterou stěží zvládáte. V takových situacích se prostě naučte říkat jasné „ne“ – není potřeba se přitom cítit provinile nebo se vymlouvat. Nejde o to, odmítat vše, ale umět odhadnout své síly a také vymezit vlastní pracovní nasazení.

  1. Není závazek jako závazek

Rozhodně nechceme zlehčovat důležitost zaměstnání, ovšem je třeba mít na mysli, že konkrétní práce obvykle není „navždy“. Termín „navždy“ by měl být vymezen pro vaše sociální vazby, pro lidi, kteří vás obklopují. Pamatujte tedy na to, že právě tito lidé a budování vztahů s nimi si také zaslouží váš čas.

  1. Stanovte si vlastní pravidla

A protože každý z nás je individualita, i na slaďování osobního a pracovního života je třeba takto nahlížet. To, co vyhovuje jednomu, nemusí být ideální pro druhého. Důležité je tak přenést se přes (i dobře míněné) rady ostatních a najít si vlastní ideální poměr mezi časem, který věnujete práci a rodině.

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

text we the women in a piece of paper

Feminismus a systém

Existuje prostor pro antisystémový feminismus? Mýtus korporátního, systémového feminismu se v mainstreamu držel ...

Los Angeles Premiere Of Amazon Prime Video's 'Daisy Jones & The Six' Season 1

Ženy ve filmu

Mají co říct, ale nedostávají prostor: jsou herečky, ženy, jejich příběhy a jejich pohled na svět v současném filmu ...