Zpět na úvod

V Mostě se splnil sen nevidomému Ondrovi, létal po asfaltu!

shutterstock_363424967
Autor: Redakce

První aprílový den zorganizovala nezisková organizace Cesta za snem unikátní projekt na mosteckém autodromu. Na jejich výzvu zareagovalo stovky handicapovaných řidičů z celé republiky. Vybrali sedmdesát a pozvali je na polygon a závodní okruh Most. Účastníky, většinou řídící pouze rukama, čekal jedinečný program zahrnující školu smyku, jízdy v terénu, motokáry, čtyřkolky, elektromobily nebo elektro buginy, kontrolované smyky a taxi jízdy na závodním okruhu. Jedním z vybraných byl také sedmadvacetiletý nevidomý Ondra Kodet. Ačkoli sám řídit nemůže, projekt s názvem „Řídíme to všichni!“ si užil naplno.

Ze začátku jsem doufal, že mi také půjčí třeba Peugeot 3008 GT na závodním okruhu, ale organizátoři ani lidé z Federal Cars nenašli odvahu,“ vtipkuje neustále usměvavý Ondřej. Program, který si klade za cíl zvýšit bezpečnost a informovanost na silnicích, si užíval na sedadle spolujezdce. Prodělal s kamarády kurs bezpečné jízdy, kluzné plochy, převýšení i zrádné šikany. Svezl se na závodním okruhu, na čtyřkolkách i offroad trati. „Měl jsem pocit, že se už už musíme převrátit. Netušil jsem, co vše auto snese a dokáže.“ Účast na jednom z bodů programu se ale musela losovat a vyzkoušet ji na vlastní kůži mohlo pouze deset šťastlivců. Byla jím kontrolovaná jízda ve smyku takzvaný drift. „Tohle byl můj sen,“ ohlíží se za sobotní akcí Ondřej. „Mezi deset vybraných jsem se ale losem nedostal. Když jsem poslouchal, jak se kolem prohání speciálně upravené auto, motor vytočený na maximu, kvílení gum, řekl jsem si, že se nevzdám.“ Ondrovo nadšení a touha vyzkoušet si driftování s profesionálním řidičem se nesla mezi lidmi až ke generálnímu řediteli Autodromu Most Jiřímu Voloveckému. „Bylo to úžasné,“ popisuje Ondřej, „pan ředitel za mnou přišel s tím, že samozřejmě musím jet a jelikož bylo objednáno jen deset jízd, jedenáctou, pro mne, zaplatil ze svého.“

Ondřej si navlékl kuklu, přilbu a rozpačitě ohmatal přistavený vůz. Potom se s nadšením nasoukal dovnitř. Když se za pár minut vrátil zpět, těžko hledal slova. „Prostě jsem jen jásal a poskakoval. Museli mě zadržet, málem jsem upadl. Bylo to úžasné. Ten pocit, kdy kloužete po asfaltu, auto jakoby létá, jeto plynulý a krásný pohyb, který jsem nikdy předtím neměl možnost zažít.“

Jelikož akce byla spolufinancována z programu Česko-Saské pohraničí bez bariér, uvítal Most také hosty z nedalekého Německa. Vizi organizace Cesta za snem dále podpořila Nadace České pojišťovny, společnost Federal Cars a v neposlední řadě hostující Autodrom Most.

Organizátoři věří, že se jim podaří nejen poukázat na problematiku krizových situací za volantem vozidla s ručním řízením, ale také představit široké možnosti aktivit a zábavy na kolech, které lze vykonávat i s těžkým postižením. „Už jsme lidi na vozíku, nevidomé, amputáře nebo jinak handicapované vzali létat, lyžovat, běžkovat, plavat, závodit na vodě, na kolech, střílet, zápasit .. Sednout si za volat je tak další ze střípků mozaiky našeho dlouhodobého snažení trávit čas aktivně, společně a bavit se bez bariér a předsudků,“ shrnul předseda spolku Cesta za snem Heřman Volf, který na vozík usedl před jedenácti lety po nešťastném pádu na lyžích.

 

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

shutterstock_777121069

Kniha pro malé rebelky

Inspirujte mladé dívky knihou o neobyčejných ženách Konečně v češtině vychází kniha Příběhy na dobrou noc pro malé ...