Zpět na úvod

Stereotypy o lesbičkách

shutterstock_521716303
Autor: Kateřina Pavésková
Štítky:

Často se uvádí, že člověk potřebuje stereotypy k tomu, aby se vyrovnal s tím, co je mu tak cizí, že to nedokáže sám o sobě zcela zpracovat. Je ale zřejmé, že takovýto dejme tomu ochranný mechanismus začne žít vlastním životem a mohou se z něj stát předsudky, které pak vedou k diskriminaci. Předsudky ale nemusí ani vést k diskriminaci k tomu, aby nám byly nepříjemné a obtěžující. Napadlo vás třeba, jakým předsudkům čelí běžně lesbičky? Uveďme si několik těch nejběžnějších a zároveň nejabsurdnějších:

Lesbičky nenávidí muže/milují ženy jen proto, že ještě nepotkali toho správného muže.

Tento stereotyp naprosto dokonale ztělesňuje heteronormativitu ve spojitosti se zraněným egem. Zněl by vám směšně i opačný argument, a to že muži milují ženy pouze proto, že ještě nepotkali toho správného muže? No, čistě teoreticky je to samozřejmě možné. Faktem ovšem zůstává, že sexuální orientace je vrozená. Celý tento stereotyp má ještě jednu hrozivější stránku: vyskytují se samozřejmě i muži, kteří chtějí lesbičkám dokázat „o co přicházejí“, a neštítí se ani nátlaku či sexuálního násilí.

Lesbický sex není opravdový sex.

Ano, i takovéto stereotypy jsou poměrně běžné. Nejde o opravdový sex, protože jeho součástí není mužský penis. Opět se jedná o jasný důsledek heteronormativního vidění světa, spojeného s neinformovaností o tom, co všechno je a není sexuální akt.

Hezká žena nemůže být lesbička.

Hezká, feminní žena nemůže být lesbička. Všechny lesbičky mají krátké vlasy a nenosí prádlo. Heteronormativity potřetí. Stojí totiž za zamyšlení, jestli za vznikem tohoto stereotypu není skutečnost, že lesbičky musí být v určitých věcech praktičtější, protože se musí starat i o typicky mužské záležitosti. Zde ovšem zase narážíme na ohraný stereotyp dělené na mužské a ženské práce, který se spousta z nás snaží zničit pro jeho naprostou nesmyslnost – jinými slovy, opět heteronormativní nazírání na lidskou sexualitu.

Lesbičky se snaží rekrutovat heterosexuální ženy.

Tento stereotyp naznačuje, že člověk, který mu věří, je vlastně přesvědčen o tom, že sexualita je věcí volby a že se člověk může nechat přemluvit (osobou či okolnostmi) k tomu, aby ho přitahovalo stejné pohlaví.

Být lesbičkou je jen fáze.

Vracíme se ke stereotypu č. 1. Kruh se uzavírá.

Přestože jsme si uvedli jen zanedbatelný vzorek příkladů, většina stereotypů o lesbičkách (a potažmo celé LGBT+ komunitě) má stejného jmenovatele: heteronormativitu. Tedy přesvědčení, že heterosexualita je jediná normální sexuální orientace a že každé pohlaví má své přirozené role. Je to v dnešní době stereotyp všech stereotypů, který škodí na každé úrovni mužů, ženám i společnosti jako takové.

 

Článek je součástí projektu Pro Fair Play.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Další články

18ML4183

Equal Pay Day – ŽENY SOBĚ

Největší networkingová akce pro ženy v Evropě 87 řečnic a řečníků, přes 1400 účastnic a účastníků a 2280 registrací ...