Zpět na úvod

Režisér Igor Chaun uvede premiéru filmu Dospělým ze dne na den na nádraží

image film-n
Autor: Tereza Horňáková
Štítky:

Režisér Igor Chaun dokončil celovečerní dokumentární film s příběhy mapujícími život mladých lidí po odchodu z dětského domova. Premiéra dokumentu proběhne 25. dubna na hlavním nádraží v Praze od 14.00 a 19.30. Ihned poté se film vydá do regionů a na festivaly. Cílem filmu je upozornit na nelehkou situaci mládeže, která pouští po dosažení plnoletosti dětské domovy a je odkázána zcela sama na sebe, jak se postavit na vlastní nohy. Více o filmu a registrace na premiéru na www.dospelymzednenaden.cz.

Ke spolupráci oslovil Igora Chauna spolek Mimo domov – nezisková organizace, jejímž cílem je podpora integrace dětí z dětských domovů do společnosti ve chvíli, kdy domov opouštějí. Za vším ale stojí Kamil Vacek, majitel společnosti TCCM, který s nápadem přišel a rozhodl se natáčení zafinancovat.

A proč právě toto téma? Na to má Kamil Vacek jasnou a stručnou odpověď: „Rád bych, aby každý dostal šanci.“ Cílem tohoto projektu podle něj je, oslovit dospívající děti v domovech, politiky a donátory. „Naší ambicí je, aby film vidělo několik tisíc dětí. Pro stovky z nich můžou být životní příběhy lidí z filmu inspirací a návodem, jak se poprat se svým vlastním osudem,“ doplňuje Kamil Vacek.

Klára Chábová, předsedkyně spolku Mimo domov, o tom říká: „Stále se potýkáme s tím, že děti, které opouštějí dětské domovy, nejsou na dospělý život připraveny. Ročně odchází asi stovky dětí a řada z nich neuspěje, protože si nenajde práci, neumí fungovat samostatně, mají velmi nízké sebevědomí a není nikdo, kromě neziskových organizací, kdo by jim pomohl se zorientovat a začlenit. Když jsme o tom mluvili s Kamilem Vackem, napadlo ho, že by bylo dobré natočit medailonky s dětmi, které uspěly, i těmi, kterým se to nepodařilo.“

Film by mělo dostat možnost shlédnout každé dítě z dětského domova v ČR starší 15 let. Klára Chábova záměr upřesňuje: „Film bychom rádi promítali v dětských domovech dětem, aby věděly, na co mají být připraveny. I nadále s nimi budeme na toto téma diskutovat. Také bychom v krajích rádi promítli film veřejnosti, politikům a vysokým úředníkům. Protože především oni mají ve svých rukou legislativní změny, které by mohly těmto dětem pomoci s přechodem do dospělého života.“

Režisér Igor Chaun se ujal tématu bez zaváhání

A proč se chopil právě tohoto tématu? „Nabídka na toto natáčení mne velmi zaujala. Sám jsem byl v dětství dosti „problémové dítě“. A tak mám respekt k lidem, kteří mají ztížený start do života. Ale vůbec jsem netušil o konkrétní problematice opouštění dětských domovů. O tom, že v děcáku je o děti relativně dobře postaráno, mají od sponzorů dárky a jezdí třeba k moři na zájezdy. A pak, jako mávnutím kouzelného proutku, mají vstoupit do „dospělosti“, na což jsou zcela nepřipraveny. S pár tisícovkami v kapse stojí před děcákem a nevědí příliš, co v reálném světě dělat. Jak si pronajmout byt, jak nakoupit, jak jednat s úřady. Často propadají sociální fobii a hrozí, že se chytnou „špatné party“, která jim nabídne zdání pospolitosti… A tak se rozjedou drogy, dluhy a někdy i prostituce. Je to nezáviděníhodná situace, kterou si my ostatní těžko dokážeme představit. A ukazuje to na zásadní systémovou chybu.“ Film Dospělým ze dne na den plánuje promítání i na festivalech a dalších veřejných akcích.

O spolku Mimo domov

Spolek Mimo domov je neziskovou organizací, jejímž cílem je podpora integrace dětí z dětských domovů do společnosti ve chvíli, kdy domov opouštějí. Spolek realizuje zážitkové výjezdy do dětských domovů, kde organizuje workshopy zaměřené ne smysluplné trávení volného času dětí a zároveň jim poskytuje možnost získávat nové informace a znalosti zaměřené na jejich život mimo domov. Dále organizuje festival Out of Home a také projekt Život na nečisto, v jehož čtyřech etapách se za účasti kvalifikovaných lektorů a psychologů dospívající děti připravují na odchod do běžného života, na založení vlastní rodiny, zajištění bydlení či na výběr vhodného zaměstnání. Více na www.mimodomov.cz.

 

Další články

18ML4183

Equal Pay Day – ŽENY SOBĚ

Největší networkingová akce pro ženy v Evropě 87 řečnic a řečníků, přes 1400 účastnic a účastníků a 2280 registrací ...